לפגישת ייעוץ חינם וללא התחייבות חייגו עכשיו: 054-6684288

רשיון נהיגה לא בתוקף

נהיגה ללא רישיונות תקפים

במדינת ישראל, כמו בכל מדינה מתוקנת, החוק מחייב את הנהגים לנהוג כאשר ברשותם רישיון נהיגה תקף ורישיון רכב תקף. במאמר זה נעסוק בסוגיית ה עונש על נהיגה ללא רשיון נהיגה כלל, נהיגה עם רישיון לא בתוקף ונהיגה ללא רישיון רכב תקף.

רישיון נהיגה

האם חובה עלי לשאת רישיון נהיגה כשאני נוהג ברכב?

חובתו של הנהג לשאת עליו את רישיונו בכל עת בוטלה,אם כי עדיין קיימת חובה לשאת תעודה מזהה עם תמונה (כמו דרכון או תעודת זהות). זה אומר שגם אם אתה לא מחזיק עליך את רישיון הנהיגה, ונעצרת לבדיקה ע"י השוטר, הוא יתספק בזיהוי שלך על סמך תעודה מזהה וישחרר אותך לדרכך אם הכל תקין על פי בדיקה במסוף.

נהיגה ללא רישיון נהיגה כלל

מה הדין לגבי מי שנתפס כשהוא נהג ללא רשיון נהיגה כלל?

נתחיל במה שברור לכל: חל איסור חמור על נהיגה ללא רישיון כלל, שהרי אדם שמעולם לא הוכשר לנהיגה ובוחר לעלות על הרכב מסכן את עצמו ואת עוברי הדרך.

מה העונש על נהיגה ללא רישיון (בלתי מורשה לנהיגה כלל)?

על עבירה כאמור של נהיגה בלי רישיון, עונש הפסילה המינימלי הקבוע בחוק הוא בן 3 חודשים ותקופה זו היא רק נקודת המוצא להטלת העונש; עם זאת, בתי המשפט נוטים להתחשב במידה מסויימת במי שהוציא רישיון לפני המשפט ובכך "ריפא את הפגם". כאשר מדובר בעבירה חוזרת ו/או אם קיים מאסר על-תנאי להפעלה, צפוי הנהג לענישה של מאסר בפועל (לרבות מאסר לריצוי בעבודות שירות), לא כל שכן כאשר הנהג מגדיל לעשות וגם נוהג בשכרות או גורם לתאונת דרכים.

רישיון נהיגה פג תוקף

ומה עם עונש על נהיגה ללא רישיון לסוג מסויים של רכב?

עבירה פחותה בחומרתה מהעבירה של נהיגה כבלתי מורשה לנהיגה מעולם היא נהיגה של מי שהוסמך לנהוג בכלי רכב כלשהו אך נהג בכלי אחר שהוא אינו מורשה לנהוג בו. למשל, מי שמורשה לנהוג על אופנוע (רישיון A) ובחר לנהוג על רכב פרטי (רישיון B). גם במצב זה קיימת פסילת חובה של 3 חודשים וגם כאן אדם אשר דאג להוציא רישיון בטרם נגזר דינו עשוי לקבל ענישה מקלה במידה מסויימת. קיים גם רישום של 8 נקודות לצד העבירה. מיותר לציין שבתי המשפט רואים בחומרה יתרה את מי שהעז לעלות על משאית פול טריילר ללא רישיון, על פני מי ש"רק" עלה על רכב דו גלגלי בדרגה גבוהה מזו שמותר לו.

מה בדבר מי שנוהג עם רישיון נהיגה פג תוקף?

לכל רישיון נהיגה יש מועד בו פג תוקפו ומי שנוהג שעה שעבורו פג תוקף רשיון נהיגה, אך הוא מורשה עקרונית לנהוג באותו רכב,עובר על החוק בכך שמבצע עבירה שלנהיגה ללא רישיון נהיגה בתוקף. עם זאת, בניגוד לעבירה של נהיגה ללא רישיון כלל,אין פסילת חובהבחוק בגין עבירה זו.

תוקף רישיון נהיגה– עד מתי?

ככל שמדובר ברישיונות הרגילים – רכב פרטי ואופנוע – לאחרונה תוקן החוק וכיום רישיונו של נהג רגיל (שאינו נהג חדש או צעיר) יחודש ללא הגבלה, או יותר נכון עד גיל 70. מגיל 70 יחודש אחת לתקופה ויותנה בבדיקות רפואיות.

ביטול רישיון הנהיגה/אי חידושו– מתי?

לאחרונה בוטל החוק המאפשר הגבלה/התליה של רישיון הנהיגה בגין חובות בהוצאה לפועל וכך חזרו לנהוג כחוק עשרות אלפי נהגים שרישיונם פג תוקפם בגלל חובות ולא בגלל עבירות תנועה, כך שמבחינת בעל החובות האלה, אין יותר עבירה שנובעת מכך ש פג תוקף רישיון נהיגה.

עם זאת, ישנן סיבות אחרות בגינן רישיון נהיגה יבוטל או לא יחודש אם פג תוקפו, כמו אי תשלום אגרת הרישיון, אי ביצוע ריענון נהיגה, אי ביצוע אמצעי תיקון כמו קורס בעקבות צבירת נקודות, התליה של הרישיון ע"י המכון הרפואי לבטיחות בדרכים מטעמים רפואיים, או אי ביצוע בדיקות רפואיות הנדרשות מפאת הגיל.

עונש על נהיגה ללא רישיון

רישיון נהג חדש פג תוקף: בנוסף לאמור לעיל, נהג חדש שצבר הרשעות מסוימות (נהיגה במהירות מופרזת, אי ציות לאור אדום ועוד), לא יחודש רישיונו אלא אם יעמוד במבחנים שייקבעו.

מה העונש על נהיגה ללא רישיון בתוקף מחמת פקיעת תוקפו?

הענישה בגין נהיגה ללא רישיון נהיגה שפג תוקפו ולא חודש,לצד רישום של 8 נקודות:

רישיון הנהיגה פקע עד חצי שנה: קנס בסך 250 ₪.

רישיון הנהיגה פקע בין חצי שנה לשנתיים: קנס בסך 750 ₪.

רישיון הנהיגה פקע מעל שנתיים:זימון למשפט, בו הנהג יעמוד בפני כל העונשים שבית משפט מוסמך לתת:מעבר לקנס ופסילה על-תנאי, ותוך מתן הדעת למשך הזמן בו הרישיון פקע, בתי משפט לא מהססים להטיל עונשים של פסילה בפועל – בוודאי במקרים בהם יש פסילה על-תנאי להפעלה;כמו כן, יוטלו גם עונשי מאסר בפועל, אם מדובר בעבירה חוזרת ובמיוחד אם יש מאסר על תנאי בר הפעלה. כנסיבה מקלה יתחשבו בתי המשפט בכך שהרישיון חודש לאחר ביצוע העבירה והפגם רופא.

נהג ללא רשיון

רישיון רכב

נהיגה ללא רישיון רכב תקף

כידוע, לא רק לנהג צריך להיות רישיון תקף, אלא יש צורך שיהיה תוקף רישיון רכב לרכב עצמו. נהיגה ללא רישיון רכב ברכב עשויה לסכן את עוברי הדרך שכן אף גורם מוסמך לא בדק שכל מערכות הרכב תקינות.

כדי שרישיון הרכב ייכנס לתוקף יש גם לשלם את האגרה הקבועה בחוק וגם לעבור בהצלחה את מבחן הרישוי במכון רישוי מוסמך.

מה העונש על נהיגה ללא רישיון רכב בתוקף?

הענישה בגין נהיגה כאשר רשיון רכב פג תוקף, לצד רישום של 6 נקודות:

רישיון הרכב פקע עד 4 חודשים:קנס בסך 250 ₪.

רישיון הרכב פקע בין 4 חודשים לשנה: קנס בסך 1,000 ₪.

רישיון רכב פג תוקף מעל שנה: זימון למשפט בו הנהג יעמוד בפני כל העונשים שבית משפט מוסמך לתת:מעבר לקנס ופסילה על-תנאי, בתי משפט לא מהססים להטיל עונשים של פסילה בפועל, בוודאי כאשר תקופת הפקיעה ארוכה במיוחד, כאשר מדובר ברכב ישן וכן במקרים בהם תלויה ועומדת שלילה על תנאי שהוטלה בגין עבירה קודמת זהה.

כמו בנושא של רישיון הנהיגה, גם כאן לחידוש הרישיון אחרי ביצוע העבירה ולפני המשפט יש משמעות והוא יכול להביא להקלה בעונש.

נהיגה ללא רישיון רכב ברכב

האם כדאי לי לשכור שירותי עורך דין בעבירות של נהיגה עם רישיון נהיגה לא בתוקף ונהיגה עם רישיון רכב לא בתוקף?

עם כל הכבוד, אין תחליף לעורך דין מנוסה המצוי בחוק על בוריו, הקורא את כל הפסיקה החדשה ויודע היטב את רמת הענישה הנהוגה בבית המשפט הרלוונטי (ולא מזיק גם שהוא מכיר את כל השופטים והתובעים בבית המשפט). אם אתה רוצה להיות בטוח שתקבל את היחס והעונש המיטביים עבורך, מומלץ לשכור את שירותיו של עורך דין. נהיגה ללא רישיון נהיגה או רכב תקפים עלולים להביא עימם ענישה מחמירה. אל תלכו למשפט לבדכם בלי להתייעץ!

יצירת קשר

ייעוץ ראשוני ללא התחייבות